Krv na laboratórne vyšetrenie vám odoberieme doma.

Pacient kvôli odberu nemusí nikam ísť, ani nikde čakať.

Prečo vykonávame odbery krvi doma?

Všeobecne sa pacienti snažia vyhnúť návštevám nemocníc, pokiaľ to nie je nevyhnutné. To platí najmä v prípade, ak máte problémy s imunitou, pohyblivosťou alebo ak ste chorý a potrebujete nejakú pomoc. Ak ležíte doma kvôli zraneniu alebo chorobe a potrebujete ísť na odber krvi, môže byť obtiažne navštíviť ambulanciu lekára na klinike alebo v nemocnici. Krv sa dá však odobrať aj priamo u vás doma. Túto možnosť ponúkame ako jednu z najžiadanejších služieb našej ADOS - agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti.

Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti sa stávajú čoraz obľúbenejšími u pacientov, ktorí potrebujú krvné testy, ale nemôžu opustiť svoj domov kvôli problémom s pohyblivosťou alebo chorobe. Tieto agentúry poskytujú pacientom rýchle, pohodlné a cenovo dostupné riešenie na odber vzoriek krvi bez toho, aby museli niekam cestovať. Stačí požiadať svojho lekára, aby takýto odber odporučil – ten vydá na takýto odber žiadanku.

Výhody odberu krvi v domácnosti sú viaceré. Pacienti nemusia cestovať do ambulancie lekára na kliniku alebo do nemocnice a čakať tam, čo šetrí čas a náklady na cestovanie. Takto sa účinne znižuje stres spojený s cestovaním a čakaním v čakárňach. Minimalizuje sa aj riziko infekcie, pretože pacienti nie sú vystavení infekčným chorobám, ktoré sa môžu v nemocniciach a na klinikách vyskytnúť. Toto je obzvlášť dôležité najmä pre onkologických pacientov a pacientov s ranami. Odbery krvi doma zvyšujú v neposlednom rade aj pohodlie a komfort pacienta. Sú vhodné a odporúčané pre starších pacientov, ktorí majú obmedzenú pohyblivosť alebo pre pacientov s chronickými ochoreniami, ktorí potrebujú viac alebo menej pravidelné sledovanie zdravotného stavu pomocou krvných testov. Pacient si navyše termín odberu krvi môže prispôsobiť podľa svojich možností, preferencií a potrieb - po dohode s ADOS. Pacient si teda nemusí vybavovať voľno v práci. Odber krvi doma v domácnosti je aj cenovo výhodný, pretože pri komplikovanejšom zdravotnom stave nie je potrebné platiť za drahú prepravu súkromnou sanitkou alebo taxíkom pre imobilných.

Odber krvi doma vykonáva certifikovaná sestra

Kedy si treba objednať Sestričky na odber krvi?

  • nechcem čakať u lekára
  • dostať pacienta na odber krvi k lekárovi alebo do zdravotníckeho zariadenia je komplikované
Konzultovať odber   Zavolať ihneď

Ako prebieha odber krvi doma u pacienta?

Odber krvi je dôležitý zdravotnícky diagnostický postup, ktorý sa realizuje odberom malej vzorky krvi z pacientovej žily, zvyčajne na ruke. Krv sa odoberie preto, aby sa v laboratóriu mohla vykonať potrebná analýza odobratej vzorky krvi. Krvné testy sú často nevyhnutné na diagnostiku a sledovanie širokej škály zdravotných stavov - vrátane infekcií, cukrovky a srdcových chorôb. Možno ich použiť aj na kontrolu hladín rôznych látok v krvi, ako je cholesterol, glukóza a elektrolyty.

Proces odberu krvi v domácnosti je pomerne jednoduchý. Vykonáva ho ale bezpodmienečne kvalifikovaný a certifikovaný zdravotnícky pracovník, ako je napríklad zdravotná sestra z ADOS. Sestra príde k pacientovi domov so všetkým potrebným vybavením - vrátane ihiel, striekačiek a skúmaviek. V prípade potreby môže tiež použiť prenosný monitor krvného tlaku a pulzný oxymeter na kontrolu vitálnych funkcií pacienta. Toto a ďalšie vybavenie nosí sestra vždy so sebou, aby mala k dispozícii všetko potrebné. Naše sestry sú certifikované, dôkladne vyškolené, adekvátne a moderne vybavené, takže dokážu poskytnúť odbornú zdravotnú starostlivosť aj pre pacientov s obmedzenou pohyblivosťou.

Sestra pacientovi pred odberom krvi vysvetlí celý proces, poučí ho a vypýta si jeho súhlas na daný odber. Potom si overí identitu pacienta skontrolovaním kartičky poistenca, aby sa uistila, že sa odber vykoná správnej osobe podľa žiadanky od lekára. Môže sa tiež opýtať na lieky, ktoré pacient užíva, pretože niektoré lieky môžu ovplyvňovať výsledky krvných testov. Pri odbere môže pacient sedieť alebo ležať. Po príprave potrebného vybavenia (rukavice, škrtidlá, ihly a iné potreby) sestra vyhľadá vhodné miesto vpichu na odobratie krvi, obvykle v lakťovej jamke na ruke pacienta. Oblasť okolo vpichu dôkladne vydezinfikuje. Ihlu vpichne do žily a odoberie do skúmavky potrebné množstvo krvi. Pacient môže pocítiť jemné štipnutie. Ak sa žilu trafiť nepodarí, vpich sa musí zopakovať na inom mieste. Toto sa občas stáva u pacientov, ktorí nemajú dostatočne viditeľné žily.

Po odobratí krvi sa miesto vpichu ošetrí, aby sa zamedzilo krvácaniu – na vzniknutú ranku sa miernym tlakom priloží sterilný tampón a miesto sa prelepí. Sestra pacientovi poskytne pokyny, čo má a nemá robiť po odbere krvi, vrátane toho, ako dlho držať tampón na mieste, ako sa starať o oblasť a čo robiť v prípade akýchkoľvek komplikácií. Po ukončení odberu sa všetky použité materiály zlikvidujú podľa hygienicko-epidemiologických zásad. Nakoniec skúmavku s odobratou krvou sestra označí s informáciami o pacientovi a testovaných parametroch. Po úspešnom odbere prevezie skúmavky s krvou do laboratória, kde sa vykoná analýza odobratej vzorky. Výsledky týchto krvných testov z laboratória dostane lekár, ktorý odber naordinoval, a to spravidla do niekoľkých dní. Lekár výsledky vyhodnotí a na ich základe naordinuje alebo nenaordinuje ďalšiu liečbu.

Odobratá krv sa uzatvára do skúmaviek

Ako postupovať?

Ak máte záujem o túto službu, obráťte sa na svojho lekára a vypýtajte si od neho žiadanku alebo výmenný lístok na odber krvi doma. Bez toho sa odber urobiť nedá. Informujte lekára, že odber chcete realizovať prostredníctvom našej ADOS. Odkonzultujte s lekárom aj to, ako sa treba na tento odber pripraviť a pokyny lekára pred odberom dôsledne dodržte. Je vhodné si tieto pokyny zapísať, aby ste na ne nezabudli. Zvyčajne je pred odberom potrebné vypiť dostatok tekutín, byť dobre vyspatý a oddýchnutý a byť na lačno.

Po vybavení žiadanky alebo výmenného lístka na odber krvi od lekára nám zavolajte. Dohodneme si spolu termín odberu a všetky ostatné podrobnosti. Na samotný odber sa dôkladne pripravte. Pred príchodom našej zdravotnej sestry z ADOS sa uistite, že ste dodržali všetky pokyny lekára. Zabezpečte, aby bol v miestnosti počas odberu pokoj a dostatok svetla a aby bolo možné ľahko sa dostať k pacientovi (odstráňte rôzne prekážky a pod.). Pomôže tiež, ak uvoľníte nejaký stolík v blízkosti pacienta, aby bolo možné položiť si niekam skúmavky a ďalšie potrebné vybavenie. Po príchode zdravotnej sestry sa riaďte pokynmi a usmerneniami, o ktoré vás požiada. Takto bude odber úspešný, bezbolestný, bezpečný a čo najviac príjemný. Ak by z nejakého dôvodu dohodnutý odber nebol možný, dajte nám prosím vedieť včas, aby sestra nechodila zbytočne.

Pôsobíme len v Bratislave, predovšetkým v oblasti Dúbravky a Karlovej Vsi a okolí. Odbery krvi vykonávame len osobám starším ako 18 rokov.

Krok č. 1
Kontaktujte lekára

Informujte ho, že chcete odber krvi cez našu ADOS a vypýtajte si žiadanku alebo výmenný lístok. Toto môže urobiť aj príbuzný pacienta.

Krok č. 2
Zavolajte nám

Dohodneme spoločne termín a prípadne ďalšie podrobnosti. Zavolať ihneď Zobraziť kontakty

Krok č. 3
Pred odberom sa dôkladne pripravte

Dodržte pokyny lekára, vypite včas dostatok tekutín a dbajte pred odberom na dostatok odpočinku. Miestnosť pripravte tak, aby v nej bol pokoj, dostatok svetla a dostatok priestoru na manipuláciu s pacientom. Ak je to možné, pripravte k pacientovi malý stolík, kam si sestra položí potrebné vybavenie.

Krok č. 4
Odber

Naša certifikovaná zdravotná sestra urobí odber a poučí pacienta. Odobratú krv odovzdá do laboratória.

Krok č. 5
Lekár vyhodnotí výsledky

Laboratórium vzorku krvi zanalyzuje a výsledky odošle lekárovi podľa žiadanky alebo výmenného lístka. Výsledky lekár vyhodnotí a podľa výsledku naordinuje, upraví alebo ukončí liečbu pacienta.

Čo by ste mali ešte vedieť?

Starajte sa o svoje zdravie dôkladne a pravidelne, podstupujte potrebné testy a kontroly. Krvný odber v domácnosti môže byť užitočnou službou pri zabezpečovaní tohto cieľa, a to najmä pre pacientov s obmedzenými možnosťami pohybu alebo časového harmonogramu. Ak sa rozhodnete pre krvný odber v domácnosti, uistite sa, že máte správne informácie a pokyny a pravidelne konzultujte svoj zdravotný stav so svojim lekárom alebo zdravotníckym pracovníkom.

Kto zaplatí za odber krvi?

Odber krvi v domácnosti si hradí pacient sám.

Zobraziť základný cenník

Naše výhody

Starostlivosť u vás doma


Pacient nemusí nikam chodiť a ani nikde čakať. Vyšetrenie alebo ošetrenie prebehne bez zdržania, v dohodnutom čase a v pohodlí domova.

Profesionálny tím


Náš tím je zostavený z kvalitných a citlivých špecialistov, ktorí vedia, ako zvládnuť rôzne situácie, ktoré môžu pri starostlivosti o klienta nastať.

Individuálny prístup


Starostlivosť o klienta zrealizujeme tak, aby presne vyhovovala osobitým zdravotným potrebám klienta, špeciálnym požiadavkám a rozpočtu.

Ideme s dobou


Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sa snažíme používať najmodernejšie vybavenie i postupy a najkvalitnejšie pomôcky na trhu.